#12 Trello – aplikacja do zarządzania projektami, celami i zadaniami

Jeśli spodobała Ci się przedstawiona w poprzednim artykule metoda Personal Kanban, to dziś chciałabym opowiedzieć Ci o Trello – w 100% darmowej webowej aplikacji, która służy do tworzenia list z zadaniami  i zarządzania nimi. Jest to narzędzie, które stanowczo warto wypróbować ze względu na  jego funkcjonalność, prostotę i intuicyjność.

 

Na stronie https://trello.com/ przeczytasz, że:

To darmowy, estetyczny i praktyczny sposób na organizowanie jakichkolwiek spraw z kimkolwiek chcesz.

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Narzędzie może być spokojnie wykorzystywane do zarządzania projektami, planowania obowiązków prywatnych i zawodowych, przechowywania pomysłów i idei na przyszłość, postanowień noworocznych, listy zakupów, tworzenia tzw. ‘bucket list’ czy też np. organizacji podróży bądź wesela. Możliwości są tu praktycznie nieograniczone.

Trello składa się – jak na Tablicę Kanban przystało – z trzech podstawowych elementów:

 • Tablic (np. projekty zawodowe, osobiste, rozwojowe, itp.), które mogą mieć trzy metody dostępu: prywatną, współdzieloną albo publiczną. Tablice prywatne są widoczne tylko dla nas, współdzielone umożliwiają pracę w zespołach, a publiczne są dostępne dla każdego kto posiada do nich link lub znalazł je w wyszukiwarce.
 • List odpowiadających kolumnom Tablic Kanban – od podstawowych )zadań do wykonania, wykonywanych i wykonanych), przez bardziej rozbudowane, uwzględniające też zadania oczekujące lub pomysły na przyszłość;
 • Kart, które odpowiadają pojedynczym zadaniom, pomysłom, marzeniom itp. Można im przypisywać kategorie, terminy realizacji, osoby odpowiedzialne, a także dodawać checklisty, załączniki i opisy (np. wytyczne do zadania albo obszar, gdzie można podsumować wyniki pracy).

Jakie są podstawowe zalety Trello?

 • Możliwość korzystania z aplikacji zarówno na komputerze, jak i tablecie czy komórce
  dzięki temu możesz mieć ją zawsze przy sobie i w każdej chwili śledzić co masz do zrobienia, dodawać nowe karty, przerzucać je między kolumnami i/lub tablicami.
 • Opcja współdzielenia tablic z innymi osobami, przypisywania im zadań i śledzenia postępów w realizacji zadań – dzięki temu są one na bieżąco informowane o wszelkich zmianach dotyczących kart, które ich dotyczą.
 • Możliwość dodawania terminów realizacji zadań oraz integracji z kalendarzem Google – kiedy upływają, Trello wysyła mailowe przypomnienia.
 • Możliwość kategoryzowania kart, co powoduje, że tablice robią się bardziej czytelne i łatwiej jest wychwycić zadania z tego samego „obszaru tematycznego”.
 • Możliwość dzielenia pojedynczej karty na mniejsze elementy składowe – kiedy będą po kolei „odhaczane”, aplikacja na bieżąco będzie nas informować ile punktów zostało nam jeszcze do zrealizowania.
 • Możliwość filtrowania kart – zarówno po kategoriach jak i osobach.

Mam nadzieję, że ten krótki opis zachęcił Cię do wypróbowania Trello. Może znajdziesz własny pomysł na wykorzystanie tego narzędzia – jeśli tak się stanie, gorąco zachęcam Cię do podzielenia się nim w komentarzu. Przyjemnej pracy!

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *