#10 Zacznij realizować marzenia… Od dziś!

Dawno temu przeczytałam gdzieś, że:

Każde marzenie jest dane wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia

Słowa te stały się moim motto. Wierzę, że my sami, nasza determinacja, konsekwencja i podejmowane działania stanowią moc, która pozwala przejść od snucia wizji do ich urzeczywistniania. A zatem – do dzieła!

Weź kartkę papieru i narysuj na niej poziomą oś czasu z zaznaczonym początkiem odpowiadającym chwili obecnej. Przygotuj swoją mapę marzeń (jeśli jeszcze jej nie posiadasz, zachęcam Cię do zapoznania się z poprzednim artykułem na blogu i przygotowania jej właśnie teraz). Przyjrzyj się zawartych na niej elementach. Zastanów się, które z nich możesz zrealizować relatywnie szybko i łatwo, a które wymagają licznych zabiegów – funduszy, nakładu czasu, zmian w życiu, itp.? Idąc tym tropem spróbuj nanieść swoje marzenia na oś czasu, układając je od tych, które masz szansę spełnić najszybciej po te najtrudniejsze do realizacji. Koniecznie też postaraj się oszacować termin realizacji najodleglejszego spośród Twych marzeń – choćby miało to być za 10 czy 20 lat.

Każde z marzeń z mapy postaraj się zapisać w postaci celu, który ma być SMART. Co to znaczy? Twoje marzenie/cel ma być:

  • S od specific czyli konkretne 
  • M od measurable czyli mierzalne
  • A od achievable czyli możliwe do osiągnięcia
  • R od realistic czyli realistyczne
  • T od time bound czyli określone w czasie

Podam Ci przykład. Zamiast pisać, że chcesz więcej podróżować, napisz, że w ciągu najbliższych X lat, gdzie X będzie pochodną Twojej sytuacji finansowej, prywatnej i zawodowej, chcesz odwiedzić Stany Zjednoczone i przejechać je od wschodniego do zachodniego wybrzeża wypożyczonym camperem odwiedzając po kolei takie a nie inne atrakcje turystyczne. Czy nie masz wrażenia, że samo sformułowanie marzenia w ten sposób czyni je bardziej przystępnym i realnym?

W odniesieniu do każdego ze swoich marzeń odpowiedz na pytania poniżej:

  • W jaki sposób mogę to marzenie spełnić?
  • Czy do jego realizacji prowadzi tylko jedna droga? Jeżeli jest ich więcej – którą z nich podążę i z jakiego powodu?
  • Co potrzebuję, aby zrealizować swoje marzenie – dodatkowe fundusze, wykształcenie, skończenie kursów i szkoleń, więcej czasu, wsparcie otoczenia, …?
  • Jakie będą koszty realizacji mojego marzenia? Czy spełnienie go nie odbije się negatywnie na moim życiu rodzinnym, finansach, zdrowiu, itp.? Czy jestem gotowa ponieść takie koszty?

A teraz zoperacjonalizuj cały proces, bo przecież „słonia da się zjeść tylko i wyłącznie po kawałku”! Dla każdego marzenia wypisz poszczególne, nawet najmniejsze kroki, które trzeba będzie podjąć na drodze do jego realizacji. Już w kolejnym wpisie opowiem Ci o metodzie personal kanban, która pomoże Ci zapanować nad zadaniami do wykonania i „oszukać” troszkę swój umysł by koncentrował się na dostrzeganiu tego, co już osiągnęłaś, a nie tego jak dużo jeszcze przed Tobą. W ten sposób przekonasz się, że nawet ogromne i pozornie nierealne marzenie można zamienić w konkretne zadanie, podzielić na kawałki i konsekwentnie realizować. I że droga do celu może być równie ważna i satysfakcjonująca co sam cel.

Uwaga!
Opisane dziś zadanie wymagać będzie od Ciebie sporo czasu i skupienia, dlatego sugerowałabym Ci podejść do niego etapami. Rozrysuj swoje marzenia na osi czasu, a potem jednorazowo bierz „na tapetę” po jednym z nich – z pewnością osiągniesz wtedy lepsze rezultaty i nie zniechęcisz się! Po uporaniu się z każdym z etapów zadania zrób sobie jakąś przyjemność – niech ta nagroda dodatkowo motywuje Cię do dalszych działań. Powodzenia!

 

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *