#9 Podążaj za marzeniami – one znają drogę!

Walt Disney mawiał:

Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz też tego dokonać.

Cóż jednak zrobić, jeśli zaabsorbowani gonitwą dnia codziennego i wciśnięci w ramy oczekiwań – własnych, osób nam najbliższych oraz społeczeństwa – nie mamy czasu, by zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć na kluczowe pytanie: „Czego tak właściwie chcę?”. Co jeśli nie mamy pomysłu na siebie i swoją przyszłość? W dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić Ci wyjątkowe narzędzie coachingowe – tzw. mapę marzeń, które pomoże Ci uświadomić sobie czego w głębi serca pragniesz i zapoczątkuje świadome kształtowanie „szytej na miarę” przyszłości.

Czym jest mapa marzeń?

Mapa marzeń to graficzne przedstawienie naszych najskrytszych dążeń i celów. Jest rodzajem testu projekcyjnego, afirmacji, techniką wpływania na podświadomość poprzez obrazy i słowa. Mapę marzeń najczęściej tworzy się jako kolaż ze zdjęć, rysunków, wycinków gazet, haseł, cytatów i różnego rodzaju symboli. Gdy wybierasz je, wycinasz, nalepiasz na duży arkusz papieru, porządkujesz swoje marzenia, koncentrujesz się na nich i sprawiasz, że stają się możliwe do spełnienia.

Układ elementów na mapie marzeń może być bardzo różny – od nieuporządkowanego, chaotycznego czy też prezentującego tzw. ułańską fantazję po oparty na pewnej ściśle określonej strukturze, np.:
– wywodzącej się z feng shui mapy bagua, której 9 równych pól odpowiada różnym sferom życia człowieka;
– mandali, czyli okręgu podzielonego na 12 równych części, które odpowiadają różnym dziedzinom naszego życia;
– chronologicznej, gdzie w centrum znajdujesz się Ty, zaraz obok marzenia krótkoterminowe i relatywnie łatwe do zrealizowania aż po umiejscowione na brzegach kartki wizualizacje pragnień bądź planów wymagających dłuższych przygotowań, większych nakładów czy też o mniejszym stopniu realności.

Źródło: https://karinasep.com/mapa-marzen-mapa-celow-3/ 

Chociaż najbardziej popularnym sposobem tworzenia map marzeń jest naklejanie poszczególnych jej elementów na dużą kartkę papieru w postaci kolażu, nie jest to jedyna możliwa opcja. Inne to skorzystanie z tablicy korkowej lub magnetycznej, aplikacji Pinterest, ewentualnie przygotowanie mapy myśli, gdzie odchodzące od centralnego tematu gałęzie i ich odnogi będą symbolizowały to, o czym śnisz. Bez względu na to, jak przygotujesz swoją mapę, ważne by nie pokryła się ona kurzem i nie zgubiła wśród sterty innych rzeczy. Możesz powiesić ją w widocznym miejscu lub przykleić po wewnętrznej stronie szafy, jeżeli nie chcesz by widziały ją przypadkowe osoby. Niezłym pomysłem jest też umieszczenie jej na pulpicie swojego komputera czy tabletu.

W jaki sposób i dlaczego mapa marzeń działa?

Przede wszystkim pozwala nam na wzrost samoświadomości, zrobienie porządków w swoim życiu i przyjrzenie się obszarom, w których być może w danej chwili coś niedomaga lub brakuje równowagi. Ponieważ odzwierciedla nasze najskrytsze pragnienia, z którymi się utożsamiamy – działa na naszą podświadomość, motywuje nas, ale też stanowi rodzaj drogowskazu, który pomaga w podejmowaniu właściwych wyborów. Mapa marzeń oddziałuje też na nasze otoczenie. Wiedząc czego tak naprawdę chcemy, świadomie bądź też nie wysyłamy te życzenia w przestrzeń, tym samym zwiększając szanse na ich realizacje, na znalezienie sprzymierzeńców. I wreszcie, mapa marzeń to nie ulotna myśl, która pojawiła się w naszej głowie i po chwili odpłynęła, a raczej zapis stanu docelowego, zobowiązanie, z którego większość z nas będzie się starała wywiązać.

Karina Sęp, autorka książki „Mapa marzeń, mapa celów” pisze:

Skuteczność mapy oceniam na około 80%, bo na tych 20% nie mamy wpływu. Bądź nie wiemy co zrobić, aby ten wpływ mieć…

Autorka zastrzega jednak, że wiele zależy od tego, czy marzenia, które na niej umieścimy są faktycznie nasze, zgodne z naszymi wartościami, a także czy są realistyczne biorąc pod uwagę nasze ograniczenia i uwarunkowania. Jeśli na mapie umieścimy duży dom z ogródkiem, gdy tymczasem tak naprawdę marzymy o mieszkaniu w lofcie to najprawdopodobniej podświadomie będziemy bojkotować kroki mogące nas doprowadzić do realizacji tego celu. Jeśli przykleimy zdjęcie plakietki z napisem prezes, gdy tymczasem naszą największą wartością jest rodzina i dużo czasu dla niej, to trudno nam będzie czuć się spełnionym, gdy faktycznie awansujemy, ale będziemy notorycznie wyrabiać nadgodziny. Wreszcie, jeśli będziemy wizualizować siebie jako modelkę o ciemnej karnacji i czarnych prostych włosach, gdy tymczasem mamy 150 cm, piegi i rude loki, to marzenia raczej nie zrealizujemy, a tylko odczujemy frustrację.

Czy zatem warto stosować to narzędzie?

Przygotowanie mapy marzeń niesie za sobą wiele korzyści:
– proaktywność, a w konsekwencji przejście od roli obserwatora własnego życia do roli… kreatora!
– projektowanie przyszłości „szytej na miarę”;
– lepsze poznanie i zrozumienie siebie, skoncentrowanie się na działaniach do których jesteśmy wewnętrznie przekonani;
– zobrazowanie stanu docelowego, który można skonfrontować z aktualnym, przyjrzeć się rozbieżnościom i zastanowić nad konkretnymi działaniami, które mogą pomóc przenieść się z punktu A do B;
– przejęcie odpowiedzialności za satysfakcję ze swojego życia;
– osobiste sprawdzenie czy testy projekcyjne faktycznie działają;
– powrót do dzieciństwa i przypomnienie sobie radości wynikającej z tworzenia prac plastycznych;
– dobra zabawa.

Gorąco zachęcam Cię do przygotowania własnej mapy (indywidualnie lub w gronie znajomych). W końcu, jak mawiała Farrah Grey:

Zbuduj własne marzenia albo ktoś inny zatrudni Cię do budowania swoich.

P.S. Ciąg dalszy nastąpi 🙂

Please follow and like us:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *